Staviam rodinný dom, polyfunkčný objekt, alebo inú budovu a prišiel som do okamihu, keď sa musím rozhodnúť či si kúpim plastové, alebo hliníkové okná, poprípade iné presklené konštrukcie? Je to správna otázka, ale aj dôležité rozhodnutie! Určite v prvom rade musím vedieť, či som schopný vyfinancovať plastové výplne otvorov, alebo pôjdem do finančne náročnejšej investície a kúpim si hliníkové okná, či dvere, alebo iné presklené hliníkové výrobky.

Ak mi môj rozpočet dovolí iba menšiu investíciu, tak sa musím zmieriť plastovými oknami. Dnes sa vyrábajú plastové okná, ktoré majú veľmi dobré tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti, ale oproti hliníkovým oknám majú svoje hranice. A tým sú rozmery, bezpečnosť, farebná stálosť, prípadne aj požiarna odolnosť, ak ide o protipožiarne okná, či dvere. Hliníkové okná sú oproti plastovým úplne iná dimenzia. A o tom sme si plne istý, ak ide o terasové dvere v plastovom prevedení nikdy sa nebudú tak hladko otvárať aj zatvárať a tesniť ako hliníkové terasové dvere (HST – portál). Čím väčší rozmer hotového výrobku tým väčšie problémy. Plast má svoje limity v rozťažnosti materiálu, to znamená čím viac pôsobí na plastové okno slnečné žiarenie tým sa celá okenná konštrukcia deformuje, odborné pomenovanie - bimetálový efekt, čo môže spôsobiť závažné problémy pri zatváraní, alebo otváraní krídla okna, či steny, alebo dverí.

Pre správny výber hliníkového okna, alebo dverí sa v prvom rade poraďte s odborníkom. Preštudujte si parametre jednotlivých hliníkových profilov, z ktorích sa hliníkové okná, alebo dvere vyrábajú, zohľadnite správnosť používania ostaných komponentov ako sú okenné, či dverové kovanie, sklo a následne si vyberte toho správneho výrobcu, ktorý Vám vyrobý kvalitné okenné a dverové konštrukcie do Vášej nehnuteľnosti.
Ale tým sa to stále nekončí! Pretože hotové hliníkové okná, alebo dvere treba aj odborne nainštalovať, čo je ďalší dôležitý faktor, aby Vám okenné výplne dobre fungovali.